Allison Dickson: A másik Mrs. Miller

Műfaj: thriller, regény
Eredeti cím: The Other Mrs. Miller
Megjelenés éve: 2020
Kiadó: Libri
Oldalszám: 412
Értékelése Molyon: Az alacsony olvasottság miatt még nincs %-os értékelés. 

Két nő figyeli egymást.
Phoebe Miller nem tudná megmondani, az ócska tragacs pontosan mikor jelent meg elit utcájukban, ahogy azt sem, a sofőr miért kémkedik utána. Mi lehet olyan érdekes egy boldogtalan háziasszonyban, aki jégkrémbe és borba fojtja a bánatát, és alig lép ki a házból?
Csak az egyikük tudja, miért.
Amikor új család költözik a szemközti házba – a jó kedélyű Vicki, aki talán betöltheti a cserfes barátnő szerepét, és jóképű, egyetemre készülő fia, Jake, aki másfajta társasággal szolgál –, Phoebe azon kapja magát, hogy az addigi egyhangú élete megtelik a rég hiányolt izgalommal. Ám most, hogy ennyi minden lefoglalja, már nem figyel az autóban ülő nőre.
Pedig kellene…
Mikor kerültél hozzájuk ilyen közel, Mrs. Miller? Hetek óta itt rostokolok, de egyszer sem láttam, hogy kitetted volna a lábad a házból. Vajon mire megy ki a játék? Szórakozol kicsit, vagy a tűzzel játszol?

"Ha Phoebe valamit megtanult az utóbbi időben az emberekről, az az, hogy ismerheted őket egész életedben, mégis kiderülhet, hogy vadidegenek."

Értékelésem: 
Viszonyom ezzel a könyvvel elég érdekesen indult. Először azt gondoltam, jaj ne, egy újabb tipikus klisés thriller, ahol a haldokló házasságban élő nő 10-15 évvel fiatalabbnak hiszi magát, és szemet vet egy nála jóval fiatalabb srácra, reménykedve abban, hogy ő majd feldobja alkoholmámorban úszó hétköznapjait. Nagyon benéztem ezt a dolgot.

Phoebe Miller háztartásbeli, otthon ülő nő, aki tartózkodik a szocializáció bármely formájától, ha nem arról van szó, hogy el kell ugrania a boltba újabb adag borért és jégkrémért. A két dolog, amiről nagy hévvel gondoskodik az életében, a folyamatosan hízó teste, és az ásó, amivel szépen lassan temeti el házastársa erőfeszítéseit kapcsolatuk megmentésére. Apja nemrég hunyt el, a nő pedig éltében és holtában is az ő árnyékában él, hiába gyűlöli, mégis rengeteg mindenben hasonlít rá. A könyv első fele őt követi nyomon, ahogy az ablakon át kilesve szemléli újonnan beköltöző szomszédait, majd az elviselhetetlen magányt megelégelve barátságot köt a feleséggel, akinek fiára, a 18 éves Jake-re közben úgy meresztgeti a szemét, mintha most tálalták volna fel neki élete legfinomabb süteményét. Nem szabad megfeledkezni a háza előtt időnként felbukkanó furgonról sem, aminek vezetőüléséről Phoebe szerint egy titokzatos nő nézi premier plánban az ő életét, és akit természetesen a szomszédok is kiszúrtak már, tehát majdnem mindenki figyel mindenkit. Mindezt olvasva és megismerve már a szemeim előtt láttam lezajlani a cselekményt, forgattam a szemem, és sóhajtoztam, hogy már megint ez, nem igaz, hogy nem tudnak új dolgot kitalálni, mert ez a könyv klisé klisé hátán. Aha…

A második részt egy olyan váratlan fordulat indítja el, amire az előzmények alapján egyáltalán nem lehet számítani. Olyan, mintha a könyv felénél érkeznénk el a végkifejlethez, de még ott a maradék 200 oldal, hát akkor ez meg mi a fene? Innentől kezdve megismerkedhetünk az eddigi egyetlen furcsa szereplővel is a könyvben: a furgonból leselkedő személlyel, akinek élete eszement vágányra terelődik. Phoebe férje, Wyatt is részletesebben bemutatkozik, valamint a szomszédok is bevonódnak a dologba, elindítva egy kockázatos de mégis kicsit komikus táncot, mely a megtévesztés, színészkedés majd a lapok kiteregetése és ujjal mutogatás lépéseit foglalja magában. Sajnos, ha innentől konkrétan akarok írni a cselekményről, spoilereznem kell, azt pedig nem szeretnék, de az biztos, hogy meglepő fordulatokat tartogat ez a könyv, és a második részének hála egyáltalán nem egy klasszikus thriller/krimi marad, mint ahogy azt az első fele alapján sejteni lehet. Történik egy gyilkosság, miután nem csak az a kérdés az utolsó pillanatig, hogy ki a gyilkos az 5 nyomós indokkal rendelkező személy közül, hanem egyesek számára az is, egyáltalán ki a halott, s valóban az-e?

A könyv felépítése majdnem tökéletes. E/3-ban íródott, viszont mindkét részben bekúszik egy E/1-es szemszög is időnként, melyről nem titok, hogy Phoebe hétköznapjait nyomon követve a furgonos megfigyelő árulja el gondolatait, a második részben pedig a gyilkos, kinek kiléte felettébb kétséges, és egészen az utolsó oldalakig bárki lehet. Nem meglepő a végkifejlet, egy lépéssel pont az elbeszélő előtt lehet járni, de a kétkedés azért végig ott van az emberben, hogy semmi sem biztos. Ami vagy aki miatt tökéletlen a történetmesélés, az Phoebe. Nincs benne semmi érdekes, semmi extra, ráadásul pont az a személyiség, aki engem az unalomig gyötör, úgyhogy túl sok volt belőle, ami lehet azért is, mert tulajdonságai sok ponton a Nő az ablakban c. mű főszereplőjével mutattak egyezést. De a váltás után levett a lábamról a könyv, úgy éreztem, hogy ez az, ez az, ez az, végre…

Meglepetés, fordulat, összeesküvés, véres konyhakés, minden van itt, mi szem-szájnak ingere, úgyhogy aki kedveli a krimiket és a thrillert, az annyira nem nyúlhat mellé A másik Mrs. Millerrel sem.

Értékelés: 5/4,5

Ha tetszett a bejegyzés: iratkozz fel, kövess Facebookon,  Molyon vagy Instagramon. :) 

Megjegyzések